10 Views

Egipt – Aleksandria

Należy pamiętać, że Egipt to nie tylko wielkie świątynie i piramidy, ale też wspaniałe, starożytne miasta. Aleksandria (Al-Iskandrija) jest drugim co do wielkości miastem Egiptu (ok. 3,6 mln mieszkańców), położona jest nad Morzem Śródziemnym. Największy port morski w kraju.

Uważa się, że miasto założył Aleksander Macedoński (zwany Aleksandrem Wielkim) w 332 r. p.n.e. Jednak wg. pewnych teorii, miasto istniało już od ok. 2686 r. p.n.e.

W mieście znajduje się wiele zabytków z czasów starożytnych, z czego najbardziej znanym jest Biblioteka Aleksandryjska. Jest uważana za największą bibliotekę świata starożytnego. Została założona przez Ptolemeusza I Sotera. Została ona zniszczona w czasie inwazji Cezara na Egipt, kiedy to spłoneła większa część zbiorów. Jednak w 1995r. rozpoczęto budowę Nowej Biblioteki Aleksandryjskiej. Otwarcie nastąpiło w 2002r.

Aleksandria jest jednym z najpopularniejszych wśród turystów miast w Egipcie, ze względu na bogactwo swojej historii oraz nadmorskie położenie. Dodatkowym plusem jest tu także to, że znajduje się ona tylko 225 km. od stolicy kraju, Kairu. W Aleksandrii znajduje się także polski konsulat honorowy.

About the author:
Has 655 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top