17 Views

Czeska Praga. Przewodnik dla turystów

Stolica Republiki Czeskiej, Praga, jest jedną z najpiękniejszych stolic współczesnej Europy, a może i całego świata. Kto jeszcze w niej nie był, musi to zrobić. Fakt, że leży ona tak blisko naszego kraju sprawia, że wizyta w Pradze jest dla każdego Polaka niemal tak obowiązkowa jak odwiedzenie najpiękniejszych miast Rzeczpospolitej.

Dziś, niemal o każdej porze dnia i roku, Praga otwiera przed milionami odwiedzających z całego świata swoje gościnne bramy, roztaczając przed polskimi i nie tylko polskimi turystami uroki swych malowniczych uliczek, prezentując stałe i czasowe ekspozycje mnogiej liczby muzeów, zapraszając do barów i restauracji na typowo czeską kuchnię i najwspanialsze czeskie piwo.

Nazwa czeskiej stolicy – Praga, wywodzi się od słowa prah, oznaczającego ni mniej, ni więcej próg domu i jest ściśle związana ze staroczeską legendą o Libuszy. Wielu ludzi tłumaczy sobie jednak ów próg jako symbol czeskiej gościnności i otwartości na turystów z obcych krajów. Praga nazywana jest też często Złotą Pragą, Miastem Stu Wież, Złotym Okrętem na przepływającej przez nią Wełtawie, Matką Miast czy Sercem Europy.

Bogata historia Pragi ukazuje się zagranicznym i czeskim turystom w postaci romańskich, gotyckich, renesansowych, barokowych i klasycystycznych budowli, które napotkać tu można niemal na każdym kroku. Przechadzając się po pięknej praskiej starówce, która uniknęła zniszczeń w czasie II wojny światowej, możemy podziwiać Zamek na Hradczanach, obiekty Malej Strany czy dzielnicę żydowską Josefov. Każdy turysta, prędzej czy później trafi w Pradze na Most Karola, wypełniony turystami dwadzieścia cztery godziny na dobę przez trzysta sześćdziesiąt dni w roku. Muzeum Narodowe, Galeria Narodowa, Muzeum Żydowskie i wiele wiele innych obiektów tego typu w mieście przedstawia dzieła malarstwa i rzeźby światowej klasy artystów, a zwyczajny praski bruk jest jakby piękniejszy od bruku na ulicach innych miast.

Zapraszamy państwa na stronę internetową w całości poświęconą Pradze. Prezentujemy na niej miejsca, które każdy turysta powinien w tym mieście zobaczyć, informujemy możliwościach noclegowych, komunikacji miejskiej i cenach w Pradze. Słowem, przedstawiamy informacje przydatne każdemu turyście.

About the author:
Has 655 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top