141 Views

Trabant – symbol PRL

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

motoryzacja (40)Motoryzacja w Polsce wczasach PRL kojarzy nam się nierozerwalnie z trabantem – popularną „mydelniczką”. Samochód ten był właściwie produkcji NRD-owskiej i był produkowany w latach 1957-1991.

Powstał na podstawie AWZ P70 – niewielkiego samochodu produkowanego w tym samym zakładzie kilka lat wcześniej. Zastosowano w nim tworzywo sztuczne do stworzenia karoserii, był to tzw. duroplast. Charakteryzowała się ona wysoką odpornością na korozję i zgniatanie oraz niską łatwopalnością. Poza tym w trabancie zastosowano m.in. silnik dwusuwowy o małym litrażu.
Pierwszy model P50 zszedł z taśmy produkcyjnej w roku 1957. Łącznie w fabryce w Zwickau wyprodukowano ponad 3 mln sztuk, a NRD było najbardziej zmotoryzowanym krajem w całym bloku wschodnim. Po upadku muru berlińskiego liczba eksploatowanych trabantów zaczęła spadać, zakończono bowiem ich produkcję.
Trabant był samochodem kultowym, także i w Polsce. Doczekał się u nas jednak także licznych dowcipów i określeń („Mydelniczka”, „Trampek”). Powstał nawet jeden klub miłośników tego pojazdu – „Cartoon Trabant”.

About the author:
Has 422 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top