26 Views

Co wpływa na wysokość składki za OC komunikacyjne?

5.00 avg. rating (89% score) - 1 vote

Według przepisów polskiego prawa osoba posiadająca prawo jazdy może poruszać się samochodem po drogach tylko wtedy, gdy ma ubezpieczenie OC. Każda tego typu polisa ma taki sam zakres ochrony, który jest ustalony ustawowo. Ochrania ona przed konsekwencjami finansowymi wynikające ze szkód w ruchu drogowym, które ubezpieczony wyrządził innym osobom lub mieniu do nich należącemu. Mimo identycznego zakresu ochrony, ceny jakie kierowcy płacą za ubezpieczenie OC są bardzo zróżnicowane.

Wysokość składki za OC komunikacyjne zależy od wielu elementów dlatego zawsze jest ona obliczana indywidualnie dla każdego klienta. Podstawa składki zależna jest od tego jaką pojemność ma silnik ubezpieczanego pojazdu. Każde towarzystwo ma ustalone przedziały pojemności i przypisane do nich kwoty składek. Wpływ na nią ma również to, gdzie samochód został zarejestrowany. To miejsce ustala się za pomocą kodu pocztowego. I tutaj również ubezpieczyciele dysponują listą rejonów bardziej i mniej niebezpiecznych wraz z przypisanymi do nich kwotami bazowymi. Dla przykładu dużym ryzykiem charakteryzuje się Warszawa, Poznań i inne duże miast. Mniejsze ryzyko dotyczy wsi i niewielkich miejscowości, np. z rejonu Podkarpacia. Ubezpieczyciele biorą też pod uwagę rodzaj pojazdu oraz to w jaki sposób ma być użytkowany. Inna stawka bazowa jest ustalona dla aut wykorzystywanych do celów prywatnych, a inna dla tych, które są używane w celach zawodowych.

Po ustaleniu kwoty bazowej przychodzi czas na odjęcie od nich ewentualnych zniżek przysługujących danemu klientowi. Można powiedzieć, że każdy kierowca od momentu zakupu auta pracuje na to jaka zniżka będzie mu się należała. Największe zniżki otrzymuje się za bezszkodową jazdę. Im dłuższy jest okres, którym kierowca nie uległ żadnej kolizji tym większą zniżkę otrzyma. Zniżki naliczane są za każdy pełny rok jazdy bez szkód. Jest to ok 10 % aż do osiągnięcia maksymalnego pułapu 60 % po 6 latach. Jednak to nie jedyny tytuł do zniżki, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC.

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również wiek i płeć klienta. Choć ten ostatni czynnik niedługo już nie będzie brany pod uwagę z uwagi na dyrektywę Unii Europejskiej, mimo że statystyki pokazują, że mężczyźnie powodują więcej szkód niż kobiety. Jeśli chodzi o wiek, to mniejsze ryzyko ponoszą firmy sprzedające ubezpieczenia komunikacyjne doświadczonym kierowcom, którzy mają długi staż jazdy. Oni też mogą liczyć na większe zniżki.
Większość ubezpieczycieli przyznaje też ok. 5 % zniżki, jeśli klient na kolejny rok wykupi OC komunikacyjne u tego samego ubezpieczyciela oraz gdy zapłaci całość składki z góry.

Po zniżkach przychodzi czas na zwyżki, które przyczyniają się do wzrostu składki za OC komunikacyjne. Zwyżki pojawiają się wraz ze wzrostem ryzyka, które ponosi ubezpieczyciel. Na podstawie statystyk, każda firma wyodrębnia grupy klientów o podwyższonym ryzyku ubezpieczeniowym. Jedną z nich są młodzi kierowcy, którzy od niedawna posiadają prawo jazdy. W ich przypadku zwyżki mogą wynieść nawet 50 %. Jest to o tyle uzasadnione, że z badań wynika iż właśnie młodzi kierujący charakteryzują się większą brawurą, gdy kierują pojazdem oraz brakiem wyobraźni i przewidywaniem potencjalnych skutków swoich zachowań. To skutkuje większą wypadkowością.

Zwyżki wiązać się też mogą z tym ile lat ma pojazd. Jeśli jego wiek przekracza 10 lat, to jego właściciel może liczyć się ze zwyżką do 20 %. Auta dostawcze, wożące więcej osób niż 6, używane do nauki jazdy oraz jako taksówki, generować mogą duże zwyżki sięgające do 200 %.

Dodatkowa zwyżka może czekać kierowców, którzy za OC komunikacyjne chcą zapłacić na raty, jest to najczęściej 5 %.
W związku z tym, że wysokość składki ustalana jest indywidualnie, warto zapoznać się ze zwyżkami i zniżkami u różnych ubezpieczycieli, gdyż różnią się one między sobą. Dzięki temu możemy wybrać ubezpieczenie OC, w najkorzystniejszej dla nas cenie. Tym bardziej, że z badań wynika iż wielu Polaków płaci więcej za ubezpieczenia komunikacyjne niż wynikałoby z przysługujących im zniżek u innych ubezpieczycieli.

About the author:
Has 422 Articles

RELATED ARTICLES

Back to Top